Radyant Isıtma Nedir?

Sulu radyant ısıtma sistemlerini anlamak için, öncelikle radyant ısı iletimini doğru anlamak gerekmektedir. Bilindiği üzere doğada ısı üç şekilde transfer edilir;

  • İletim,
  • Konveksiyon (yer değiştirme)
  • Işınım (radyasyon)

Şimdi bunlar transfer şekillerine biraz göz atalım.

 İletim yolu ile ısı transferi

Katı cisimlerdeki moleküllerin hareketlenmesi yolu ile ısının iletilme biçimidir. Buna en güzel örnek bakır bir teli bir ucundan çakmak yardımı ile ısıttığınız zaman telin diğer ucunun ısınması örnek gösterilebilir.

Konveksiyon yolu ile ısı transferi

Isı enerjisinin herhangi bir akışkan yardımı ile (hava veya su gibi) transfer edilmesi biçimidir. Buna en güzel örnek, evlerimizde kullandığımız radyatörlerdir. Elimizi radyatörün üst kısmına getirdiğimizde, içerisinde herhangi bir fan olmamasına rağmen sıcak havanın elimize doğru yükseldiğini hissederiz sanki birşey içerden üflüyormuş gibi. Aslında olan şey, radyatör kanatcıklarında ısına havanın yükselmedir ve ısı bu şekilde konveksiyonel olarak transfer edilmiş olur.

Işınım yolu ile ısı transferi

Işınım yolu ile ısı transferine gelecek olursa; aslına bakarsanız doğadaki her cisim mutlak sıfır değeri dediğimiz 0 K yani -273 C üzerindeki yüzey sıcaklıklarında ışınım yaparlar. Bir cismin ışınım ile ısı transfer edebilme kapasitesi;

  • Yüzey sıcaklığına
  • Yüzeyin ışınım katsayına
  • Yüzeyin alanına bağlı olarak değişmektedir.

Özellikle ülkemizde ışınım ile ısı transferi için çok yüksek sıcaklıklar gerekiyormuş algısı var ve bu algı tamamı ile yanlış. Örneğin çok eskilerden hatırlayalım kömür sobalarımızı. Odanın içinde sobaya ne kadar uzak olursak olalım mutlaka onun sıcaklığını hissederdik, işte kömür sobamızda olan ısı transfer şekli tamamen ışınım olu ile gerçekleşmekteydi.

Işınım ile ısı transferine en güzel örneklerden biri de Güneş. Dünya’ nın tek ısı kaynağı olan Güneş, gezegenimizi tamamen ışınım yolu ile ısıtmakta. Soğuk bir kış gününü düşünün, hatta birkaç gün kar yağmış ve her yer bembeyaz. Birkaç günün ardından Güneş açmış ve siz dışardasınız. Güneş vuruyor yüzünüze ama hava -5 C ve siz ısıyı iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Işınım ile ısı transferi

Kaynak: Pixabay.com

İşte o hissettiğimiz ısı, yüzümüzde artan sıcaklık tamamen ışınım yolu ile ısı transferinden kaynaklanmakta ve aslına bakarsanız sulu radyant ısıtma sisteminin de temelini oluşturmaktadır.