Sulu Radyant Nasıl Çalışır?

Her şeyden önce, özellikle vurgulanması gereken bir nokta var; eğer doğru bir projelendirme ve mühendislik çalışması yapılmaz ise, sulu radyant tavan panellerinden istenilen verimin alınması söz konusu olamaz. Çalışmak istediğiniz marka ve firmaların, sulu radyant panel tecrübelerini, bilgi birikimlerini ve özellikle referanslarını mutlaka yakından incelemenizi tavsiye ederiz. Eğer mümkünse sistemi bir süredir kullanan tesislerle fikir alış verişinde bulunmanız, tesislerini ziyaret etmeniz, yapacağınız yatırımın doğru şekilde ilerlemesinde büyük katkı sağlayacaktır.

Radyant ısı iletimi prensibinde belirtildiği gibi; ısı enerjisinin ortama radyant olarak iletilmesi, iletimi yapacak olan cismin yüzey sıcaklığına ve yüzey malzemesinin cinsine bağlıdır. Sulu radyant tavan panellerinde yüzey malzemesi olarak çelik yada alüminyum levhalar kullanılmaktadır. Her iki malzemenin kendilerine göre artı ve eski yönleri olmasına rağmen aralarında çok büyük bir fark bulunmamaktadır.

Sulu radyant tavan paneli yüzeyleri, içerisinden sıcak su geçecek boruların geometrilerine uygun olarak şekillendirilir ve galvaniz çelik tüpler panel levhalarının içerisine yerleştirilir. Herhangi bir sıcak su kaynağından, katı yada sıvı yakıtlı kazandan, jeotermal enerjiden, atık ısı jeneratöründen vb., iletim boruları ile sulu radyant tavan paneline taşınan sıcak su, panele yerleştirilen çelik tüplerden geçer. Bu geçiş sırasında ısı enerjisini panel levhalarına aktarır.

Sulu radyant tavan paneli yüzey sıcaklığı, aldıkları ısı ile yükselir. Yüzey sıcaklığı yükselen sulu radyant tavan panelleri, ısı enerjisini ortama radyant yolla iletmeye başlar. Burada sıcak sudan alınan ısı enerjisinin yaklaşık %70-80′ lik kısmı ortama ışınım yolu ile aktarılırken, %20-30′ luk kısmı konveksiyonel olarak aktarılır.

Panellerin asıldıkları noktadan tavana kadar olan hacimdeki soğuk havanın, zemin bölgesine inmesinin önüne geçen en büyük etken, panellerden ortama aktarılan konveksiyonel (hava yolu ile) ısıdır. Böylece çatıdan gelen ısı kayıplarının zemin bölgesine olan etkisi minimum seviyeye indirilmiş olur.

Işınım yapan paneller etki alanlarında bulunan tüm cisimlerin yüzeylerini ısıtmaya başlar. Böylece ortamda bulunan insanlar, ortamdaki hava sıcaklığının yaklaşık 3 C üzerinde bir sıcaklık hissederler.  Sulu radyant ısıtmanın en büyük avantajlarından biri de burada ortaya çıkmaktadır. Radyant ısıtma sistemi kullandığınız her yerde havayı değil, yüzeyleri ısıtırsınız.

 

Sulu radyant tavan paneli

Sulu Radyant Tavan Panelleri Ortamdaki Yüzeylerin Sıcaklığını Artırır

 

Ortamdaki nesneler aldıkları radyant ısı enerjisinin bir kısmını soğurur ve yüzey sıcaklıkları yükseklik, soğuramadıkları kalan ısı enerjisini ise yine radyant yolla ortama aktarmaya başlar. Böylece ortamdaki tüm nesneler bir ısı kaynağı haline gelmiş olur. Zemin, duvarlar, ortamdaki cisimlerin tümü birbirlerini ısıtmaya başlarlar.

 

Sulu Radyant Panellerin Etki Alanları Nedir? Kaç metre Yükseliğine Kadar Asılabilirler?

Sulu radyant panellerin efektif kullanım yükseklikleri 3m ile 30m arasındadır. Dünya’ da uygulaması yapılmış 27m yüksekliğinde uçak hangarları mevcuttur.

Sulu radyant panel uçak hangarı kullanımı

Airbus A 380 Test Hangarı – Almanya

 

Sulu radyant tavan panellerinin bu kadar yükselikten nasıl etki ettiklerini anlamak için, ışığı incelememiz gerekir. Çünkü ışınımla ısı transferinin fiziksel prensipleri ışığın uzaydaki hareketi aynıdır. Işık önüne herhangi bir engel çıkmadığı sürece sonsuza kadar yayılmaktadır.  Sulu radyant panellerinde de prensip aynıdır, önüne herhangi bir cisim çıkmadığı sürece, enerji yüklü fotonlar sonsuza doğru hareket halindedirler. Ne zaman ki önüne cisim, nesne yani yüzey çıkar, yüzeye temas ettiğinde, foton enerjisini yüzeydeki moleküllere iletir. Fotondan aldığı enerji ile moleküller hareket etmeye başlar ve kinetik enerji meydana çıkar ardından kinetik enerji ısı enerjisine dönüşür ve yüzeyin sıcaklığı yükselir. Ellerinizi birbirine sürttüğünüzde ellerinizin ısınması gibi.

Tabii ki tavana asılan bir el feneri ile 30m yüksekliğinde bir hangar aydınlatılamayacağı gibi; yapıların yükseklik, hacim, ısı kaybı vb. değerlerine bağlı olarak kullanılacak sulu radyant panellerin yüzey alanları ve işletme sıcaklıkları farklı olacaktır. Bilinmesi gereken şey, sulu radyant panelleri ile 3m’ den daha yüksek olan tüm yapılarda konforlu, güvenli ve ekonomik şekilde kullanılabileceğidir.